166th Brown County Fair - Georgetown, Ohio

“Brown County Fair – The Heart of it All”

September 25-30, 2017

Check-in Times:

  • 10:00 a.m. - 2:00 p.m. Swine
  • 12:00 p.m. – 3:00 p.m. Pygmy, Fiber, Dairy and Boer Does Goats
  • 1:00 p.m. –3:00 p.m. Clothing, Foods & Family Consumer Science (Dept. 7) due in Rhonemus Hall
  • 1:00 p.m. – 2:00 p.m. Meat Rabbits
  • 1:00 p.m. - 3:00 p.m. Sheep and Market Goats
  • 1:00 p.m. - 6:00 p.m. Beef (weigh-in at 6:30 p.m.)
  • *1:00 p.m. - 6:00 p.m. Officer Books and Dept. 16/18 projects due in Neal Bldg. (EXCEPT tobacco which comes in on Wednesday morning)
  • 1:00 p.m. – 6:00 p.m. Recycling Sculpture and Window Shades due in Rhonemus Hall
  • 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Meat Chickens
  • 2:00 p.m. – 4:00 p.m. Girl Scouts projects due in Rhonemus Hall
  • 4:00 p.m. – 6:00 p.m. Fancy Rabbits
  • 4:00 p.m. – 6:00 p.m. Ducks, Turkeys, Geese, Wildlife, Fancy Chickens
  • 4:00 p.m. - 6:00 p.m. Companion Animal Posters (including Cat posters)
  • 6:30 p.m. - 9:00 p.m. Swine Skill-a-thon (Danny Gray Activity Bldg.
  • 8:00 a.m. B-Fit Mile Walk (Rhonemus Hall)
  • 8:30 a.m. Market Gilt Show, Showmanship, Sibling Showmanship, Adult Showmanship
  • 9:00 a.m. Jr. Fair Horse Show (back ring –move to front ring at approximately 11:30 a.m.)
  • 9:00 a.m. Recycling Sculpture & Window Shade Contest (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. The Amazing Recycling Race (Rhonemus Hall)
  • 10:00 a.m. Born & Raised Market and Doe Goat Show (Open Show Ring)
  • 11:00 a.m. DI Demonstrations (Rhonemus Hall)
  • 12:00 p.m. Junior Fair Demonstration and Pubic Speaking Contests (Rhonemus Hall)
  • 1:00 p.m. Beef Grooming
  • 1:00 p.m. Jr. Fair Tractor Rodeo
  • 2:00 p.m. Beef Obstacle Course
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • 5:30 p.m. Parade line-up at Georgetown High School - (King/Queen, Industry Ambassadors - lineup in parking lot in front of Sheriff’s Department)
  • 8:00 p.m. (approx.) Junior Fair King/Queen Contest (Danny Gray Activity Bldg)
  • 8:00 a.m. B-Fit Mile Walk (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. - 10:00 a.m. Skill-a-thons - Poultry, Dairy, Goats (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. Market Barrow Show
  • 9:00 a.m. - 11:00 a.m. Girl Scouts Register & Drop Off Baked Goods for Judging (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. Rabbit Show (Beef Arena)
  • 9:00 a.m. Horse Show (back ring)
  • 10:00 a.m. ATV/Dirt Bike Safety Event (Tractor Pull Area)
  • 10:00 a.m. Cloverbud Activities (Danny Gray Activity Bldg)
  • Noon Dairy Cows Due
  • 1:00 p.m.-3:00 p.m. College Access & 40 Developmental Assets (Danny Gray Activity Bldg)
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • 2:30 p.m. Beef Showmanship
  • 3:00 p.m.-5:00 p.m. Skill-a-thons - Rabbit, Lawn Care, Master Gardener , Shooting Sports (Rhonemus Hall)
  • 5:00 p.m. Boer Goat Show (Market & Does) followed by Boer Showmanship (Wallace Barn.)
  • 5:00 p.m.- 7:00 p.m. Sale of Girl Scout Baked Goods (Rhonemus Hall)
  • 8:00 p.m. Adult Sheep Showmanship (Goat Show arena)
  • 8:00 a.m. B-Fit Mile Walk (Rhonemus Hall)
  • *9:00 a.m. Poultry Show (Goat Show Arena); followed by Showmanship
  • 9:00 a.m. Dog Show (Danny Gray Activity Bldg)
  • 9:00 a.m. Horse Show (Back Ring –move to Front Ring at approximately 11:30 a.m.)
  • 9:00 a.m. Crop Show (Neal Bldg.)
  • 10:00 a.m. Dairy Market, Dairy Does, Fiber & Pygmy Show followed by Showmanship (Wallace Barn)
  • 11:00 a.m. Born & Raised Heifer Show; Born & Raised Feeder Calf/Steer Show
  • 1:00 p.m. Food & Nutrition Scavenger Hunt (Rhonemus Hall)
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • 3:00 p.m. Food & Nutrition & Family Consumer Science (Dept. 7) Awards Ceremony
  • 4:30 p.m. Girl Scout Award Ceremony (Rhonemus Hall)
  • 5:30 p.m. Sheep Showmanship, Breeding Show followed by Market Lamb Show
  • 8:00 a.m. B-Fit Mile Walk (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. Brown County Bred & Born Market Barrow Show, Brown County Bred & Born Market Gilt Show,
  • Jr. Fairboard Recognition, Skill-a-thon Winners, OME Winners, Glenn Wallace Award
  • 9:00 a.m. Horse Show (Back Ring)
  • 9:00 a.m. Junior Fair Baking Event & Interviews (Rhonemus Hall)
  • 11:00 a.m. Beef Breeding/Feeder Calf
  • 12:00 p.m. Jr. Fair Dairy Show with Sr. Fair Show
  • *2:00 p.m. Companion Animals, Caged Birds & Cat Skill-a-thon (Pulliam Building)
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • 2:00 p.m. – 3:00 p.m. Food Science Contest (Rhonemus Hall)
  • 4:00 p.m. Cat Show (Wallace Barn) followed by Cat Showmanship
  • 5:00 p.m. Small Animal (Pygmy Goats, Canine, Cats, Poultry, Rabbits, Companion Animals) Showman of Showmen (Wallace Barn)
  • 5:00 p.m. Skill-a-thon Awards (Rhonemus Hall)
  • 5:30 p.m. Steer Show
  • 5:30 p.m. Horse Awards (Rhonemus Hall)
  • 6:00 p.m. – 7:00 p.m. Break – to Honor our Veterans
  • 7:00 p.m. Dept. 16, 17, & 18, Officer Books & Food Science Awards (Rhonemus Hall)
  • 8:00 p.m. Dog Awards (Rhonemus Hall)
  • 8:00 a.m. B-Fit Mile Walk (Rhonemus Hall)
  • 9:00 a.m. Large Animal Showman of Showmen (Wallace Barn)
  • 10:00 a.m. Style Show Awards (Rhonemus Hall)
  • 10:00 a.m. Horse Fun Show - Back Ring
  • 12:00 p.m. Pack Goat Competition, Games & Costume (Wallace Barn)
  • 12:30 p.m. Litter Hunt (at Flag Pole near Rhonemus Hall)
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • 2:00 p.m. Beef Cattle Sale (followed by the Small Animal Sale, after a 30 minute break)
  • 4:00 p.m. Small Animal Sale (approximate time)
  • 10:00 a.m. The Amazing Recycling Race Awards (Rhonemus Hall)
  • 11:00 a.m. Saturday Sale (Wallace Barn)
  • 1:00 p.m. Pinewood Derby (Rhonemus Hall)
  • 2:00 p.m. B-Fit Check-in (Rhonemus Hall)
  • *6:00 p.m. Rhonemus Hall closes

Projects released between midnight and 7 a.m. both Friday and Saturday nights.

Entertainment - Neal McCoy - Tuesday @ 7:00 p.m.

Neal McCoy